Logo Text

İngilizce Programları

 

İngilizce öğrenmek veya İngilizce dil becerilerini geliştirmek isteyen uluslararası öğrenciler için gidilecek en popüler ülkelerden birisi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Her yıl yaklaşık olarak 57.000 uluslararası öğrenci Amerika’ya dil öğrenimi için gitmektedir.

Amerika’da 400’den fazla İngilizce dil programı sunan eğitim kurumu vardır. Bu programlar, üniversiteye gidecek öğrenciler için yoğun akademik İngilizce programlarından, mesleki İngilizce programlarına veya Amerikan kültürünü içeren programlara kadar çok çeşitlidir. Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin hangi program türünün amaçlarına uygun olup olmadığına karar vermeleri gerekmektedir.

Aşağıda yer alan dil  programları size yol göstermesi açısından faydalı olacaktır.

Yoğunlaştırılmış İngilizce Programları: Bu programlar genellikle haftada 20 ile 30 saat ders almayı gerektirir. Program olarak, sınıf eğitimi, küçük grup tartışmaları, dil laboratuvarları ve sınıf dışı çalışmaları içerir. Bunlara ek olarak, bazı yoğunlaştırılmış İngilizce programları İngilizce derslerinin dışında normal akademik derslerin izlenmesine de olanak sağlar. Programların çoğu eğitim öncesi hazırlık kursları olarak geliştirilmiş olup, öğrenciyi bir Amerikan üniversitesine girmesi için hazırlar.

Amerikan Kültürü Programları: Bu programlar çoğunlukla bir Amerikan üniversitesine hazırlık amacıyla alınan kredili derslerden oluşur. Genellikle orta veya ileri düzeyde İngilizce gerektirir ve belli alanlardaki yetkinliğinizi (okuma, yazma veya dil bilgisi gibi) geliştirmek amacıyla devam edebileceğiniz programlardır.

Profesyonel İngilizce Programları: Birçok özel dil okulunun ve üniversitelerin İngilizce dil programları profesyonellerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanmıştır. Bu programlar mesleğinize yönelik dil becerilerinizi (İş, Hukuk İngilizcesi gibi) geliştirmek amacıyla oluşturulmuştur.

Bir dil okuluna başvuruda bulunmadan önce, başvurmayı düşündüğünüz okulun akredite olup olmadığından emin olmalısınız. İngilizce programları için Amerika’da iki ana akreditasyon kuruluşu vardır: Accrediting Council for Continuing Education and Training (ACCET) ve The Commission on English Language Program Accreditation (CEA). İngilizce programlarına katılmadan önce dikkat etmeniz gereken diğer önemli nokta ise katılmayı düşündüğünüz İngilizce dil programlarının standartlarını belirleyen University and College Intensive English Programs (UCIEP)’a veya American Association of Intensive English Programs (AAIEP)’a üye olup olmadığıdır.

İngilizce programları, hiç İngilizce bilmeyenler için başlangıç seviyesindeki kurlardan başlayarak, Amerika’da bir üniversitede okuyacak olup da dil becerilerini geliştirmek isteyenler için ileri seviyedeki kurlara kadar çeşitli seviyelerden oluşur. Programlara başlamadan önce bütün öğrenciler eğitimlerine uygun seviyeden başlamaları için bir yerleştirme sınavına girerler. Bazı öğrenciler hızlı ilerlerken, diğerlerinin gerekli becerileri geliştirmeleri daha uzun sürebilir. Hedeflenen düzeye ulaşmanız bir veya iki dönem veya bazı durumlarda daha uzun sürebilir.

İngilizce programlarını araştırırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir nokta ise maliyettir. Programlar, eğitim ücretinin yanı sıra, kalacak yer, yemek, kitap, sağlık sigortası (Amerika’ya öğrenci vizesi ile girmiş herkes için gereklidir) ve diğer masrafları gerektirebilir.

Dil okullarına başvuruda ödemeniz gereken bir başvuru ücreti vardır. Başvuru ücreti ile beraber, okulun başvuru formunu ve masraflarını karşılayabileceğinizi gösteren ve bankadan alınacak teminat mektubunu göndermeniz gerekir.

Başvurduğunuz okula yaptığınız başvuru olumlu sonuçlandığı takdirde okul size o okulda öğrenci olacağınızı gösteren I-20 formunu gönderir. Bu belge elinize ulaşınca Amerikan Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na F-1 vizesi almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer bir kurum sizin dil eğitiminize sponsor oluyorsa ABD’deki okuldan size gelecek olan form DS-2019 formudur ve alacağınız vize türü J-1’dir.

Amerika’da dil eğitimine katılmak isteyen öğrencilerimiz Komisyonumuzun Ankara ve İstanbul Ofislerindeki kaynak kitapları inceleyebilirler.