Logo Text

Staj İmkanları

Amerika’da bazı üniversiteler uluslararası öğrencilerin alanlarında edindikleri bilgileri pratik etmeleri amacı ile ücretli veya ücretsiz olarak çalışabilmelerine imkân sağlamaktadırlar. Bunun için öğrencinin halen üniversitede öğrenim görüyor olması veya son 12 ay içinde mezun olmuş olması gerekmektedir.

“Trainee” olarak sınıflandırılan staj imkânının farklı olduğunu belirtmemiz faydalı olacaktır. Bu tarz bir stajda kişinin herhangi bir alanda üniversite derecesine veya profesyonel sertifikaya sahip olmasına ve kendi alanı ile ilgili en az bir yıllık iş tecrübesi edinmiş olup olmadığına bakılır. Her iki tür staj programında amaçlanan, kişinin Amerika’da akademik ve mesleki alanda becerilerini ve bilgilerini geliştirmesi olduğu kadar, Amerikan kültürü ve yaşam tarzı hakkında da bilgi sahibi olmasıdır.

Staj programlarına katılan kişilerin İngilizce dil becerilerinin günlük yaşamda kullanabilecek kadar ileri seviyede olması beklenir. Stajların süresi en fazla 12 ay iken bu süre “trainee” programlarında 18 aya kadar çıkabilmektedir. Her iki tür staj programlarına katılacakların J-1 vizesi (Exchange Visitor) ile Amerika’ya gitmeleri şarttır. Bunun için katılımcıların Amerikan Hükümeti’nin bu program için seçtiği sponsor kurumlardan resmi akseptans belgesi olan DS-2019’u temin etmeleri gerekmektedir.

Amerika’ya staj eğitimi için gitmek isteyen öğrencilere planlamalarına erken başlamalarını tavsiye ediyoruz. Staj programlarını araştırmadan önce hangi amaçla staj yapmak istediğinizi, maddi durumunuzu ve izleyeceğiniz takvimi netleştirip, kurumlara  resmi başvurularınızı başlatmalısınız. Profesyonelce yazılmış özgeçmişiniz ile beraber bir başvuru mektubu hazırlamalısınız. Yazacağınız bu mektuplarda başvuracağınız kurumun neden ilginizi çektiğini ve neden sizi seçmelerini umduğunuzu kısa ve net bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Staj yapacak bir yer bulmak, başka adaylarla rekabet içerisinde olacağınız için iyi araştırma yapmanızı ve çaba sarf etmenizi gerektirecek bir süreçtir.

Amerika’da staj olanakları hakkında detaylı bilgi almak isteyen öğrenciler, Komisyonumuzun Ankara ve İstanbul Ofislerindeki kaynak kitapları inceleyebilir.

Faydalı web adresleri bölümünde, staj olanakları için araştırma yapabileceğiniz web sayfalarının bilgisine ulaşabilirsiniz.