Logo Text

Amerikan Üniversiteleri İçin Hizmetlerimiz

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Eğitim Danışmanlığı Birimi olarak ülkemizi ziyaret eden Amerikan üniversitelerinin temsilcilerine Türkiye, Türk Eğitim Sistemi, üniversiteler ve öğrenci profili hakkında bilgiler vererek, okullarına uygun öğrenci profillerine ulaşmalarını sağlamaktayız.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü (Institute of International Education) tarafından yayınlanan 2017 yılı Open Doors verilerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde okuyan Türk öğrenci sayısı 10.586’dır. Türkiye bu sayı ile Amerika’da okuyan yabancı öğrenci sıralamasında dünyada 15., Avrupa’da ise 2. sırada yer almaktadır.

Amerika’da akredite olan bütün okulların Türkiye’deki denklikleri Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılmaktadır.

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Ankara ve İstanbul ofisleri ve EducationUSA merkezleri olarak, Amerikan okullarına aşağıda listelenmiş hizmetleri ücretsiz olarak sağlamaktayız.

 • Amerikan üniversitelerine ait katalogları,  CD-ROM / DVD’leri bulundurmak ve öğrencilere sunmak.
 • Amerikan üniversitelerinden gelen yetkililere Türkiye’de ziyaret edebilecekleri okullar hakkında tavsiyelerde bulunmak.
 • Amerikan üniversitelerinden gelen yetkililere Türkiye’de kalabilecekleri yerler hakkında tavsiyelerde bulunmak.
 • Amerikan üniversitelerinden gelen yetkililere Türkiye’de ziyaret edecekleri liselerde iletişim kurabilecekleri kişilerin iletişim bilgilerini sağlamak.
 • Amerikan üniversitelerinden gelen yetkililere Milli Eğitim Bakanlığı’nda veya Yükseköğretim Kurulu’nda iletişim kurabilecekleri kişiler konusunda yardımcı olmak.
 • Amerikan üniversitelerinden gelen yetkililerin Türkiye’de işbirliği yapabilecekleri üniversiteler ile iletişim kurmalarına yardımcı olmak.
 • Türkiye’de düzenlenen Yurtdışı Eğitim Fuarları hakkında bilgi vermek.
 • Türk öğrencilerin Amerikan üniversiteleri yetkilileri ile iletişim kurabilecekleri webinar oturumları düzenlemek.
 • Amerikan üniversiteleri yetkililerine Türk hükümeti ve Türkiye’de bulunan vakıfların verdiği burslar ve maddi destek hakkında bilgi vermek.
 • Türk öğrencilerin not dökümlerini ve diğer akademik belgelerinin çevirilerini doğrulamak ve onaylamak.
 • Amerika’da eğitim ile ilgili diğer programları tanıtmak.

Amerikan Üniversiteleri İçin Hizmetlerimiz

Türk öğrencilere daha kolay ulaşmak isteyen Amerikan üniversiteleri yetkilileri için hazırladığımız tavsiyelerimizin faydalı olacağını düşünüyoruz.

1. Web sayfanızda Türkçe bilgi varsa, ilgili sayfaya EducationUSA ve Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’nun logolarını ve iletişim bilgilerini koyabilirsiniz.

2. EducationUSA Danışmanlık Merkezleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

3. Yeni açılan program ve bölümleriniz ile üniversitenizin burs imkânları hakkında EducationUSA Eğitim Danışmanlarını ve Bölgesel Eğitim Danışmanlığı Koordinatörlerini (REACs) bilgilendirebilirsiniz.

4. Kayıt formunuzda ülkesini Türkiye olarak işaretleyen öğrencilere başvuru sürecinde Fulbright Eğitim Komisyonu ve EducationUSA merkezleri ile iletişime geçebileceklerini bildiren bir e-posta gönderebilirsiniz.

5. Amerikan üniversitelerine başvuru süreci, niyet mektubu yazma, burs olanakları, Amerika’ya gidiş öncesi oryantasyon programlarıvize başvurusu gibi konularda soruları olan öğrencileri EducationUSA merkezlerine yönlendirebilirsiniz.

6. Üniversitenizin Uluslararası Öğrenciler Ofisini, üniversitenizde okuyan uluslararası öğrencileri kampüs yaşamına ve kampüste düzenlenen etkinliklere çekme konusunda teşvik edebilirsiniz.

7. Uluslararası öğrencileri Amerikalı öğrenciler ile eşleştirerek kampüse alışmalarını kolaylaştırabilirsiniz.

8. Tatil zamanlarında uluslararası öğrencilerin kalabileceği yerlerin ayarlamasını yapabilirsiniz.

9. I-20 ve DS-2019 formlarını en hızlı şekilde hazırlayarak, öğrencilere tercih ettikleri gönderim şeklini sorabilirsiniz.

10. Öğrencilerin başvuru ve depozito ücretlerini kredi kartı ile ödemeleri için bir sistem oluşturabilir, ve bu konuda web sayfanızda öğrencilere bilgi verebilirsiniz. Bu ödemeleri Türkiye’den çek veya havale yolu ile yapmak öğrenciler için oldukça masraflı olabilmektedir.

11. Öğrencilerin İnternet üzerinden bloglara, öğrenci gazete ve dergilerinin yanı sıra yerel dergi ve gazetelere de baktığını bilerek, uluslararası öğrenciler için düzenlediğiniz etkinlikleri bu kaynaklarda yayınlayabilirsiniz.

12. Var olan Türk öğrencilerinizi yeni başvuran Türk öğrencilerle onlara yol göstermeleri amacıyla eşleştirebilirsiniz. Eğer, Türk öğrenciniz yoksa, diğer uluslararası öğrencilerden de yardım alabilirsiniz.

13. Üniversitenizin Öğrenci Kabul Biriminde çalışan kişi veya bir akademisyenin Türkiye’de yapacağı bilgilendirme toplantısında, bir mülakat örneği veya bir portfolyo değerlendirmesinin gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Bu tarz etkinlikler daha fazla öğrencinin toplantılara gelmesini ve okulunuzu tercih etmesini sağlayacaktır.

14. Türkiye’de olan mezunlarınızı okul ziyaretlerinde kullanabilirsiniz. Mezunlarınızın işbirliğini arttırmak için, Türkiye’deki mezunlarınıza yönelik etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

15. Türkiye’deki diğer mezunlar ve akademisyenler ile yakın iletişimde olup, her yıl alanlarındaki iş imkânları ve University of …  mezunu olmanın şu anda bulundukları pozisyonda olmalarına nasıl katkıları olduğuna dair toplantılar düzenlemelerini sağlayabilirsiniz.

Türkiye’yi Hiç Tanımıyorsanız…

1. Üniversitenizin Türkiye’de Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınıp tanınmadığını araştırmanız gerekmektedir. Bu konuda yardım almak için ofislerimiz ile Türkiye’deki Amerikan Büyükelçiliği’nin Ticaret Müsteşarlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

2. EducationUSA ve Fulbright merkezlerinin yerel bağlantılarından faydalanabilirsiniz.

3. Türkiye’den başvuran öğrencileri daha iyi tanımak için Türk kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

4. Programlarınız ile ilgilenen öğrenciler için Fulbright Ofislerinde ve EducationUSA danışmanlık merkezlerinde toplantılar düzenleyebilirsiniz. Ofislerimizi ziyaret edemiyorsanız, bu toplantıları DVC veya Skype aracılığı ile de yapabilirsiniz.

5. Promosyonel materyallerinizi Fulbright Ofislerinde ve EducationUSA danışmanlık merkezlerinde bulunan kütüphanelere koymak için gönderebilirsiniz.

6. Türkiye’deki üniversitelerin Uluslararası İlişkiler Ofisleri ile irtibata geçip Amerika’da okumaya istekli Türk öğrenciler ile iletişim kurabilirsiniz.

7. Türkiye’yi ziyaret edebilir ve eğitim fuarlarına katılabilirsiniz.

8. Bilgilendirici broşürlerinizin fuarlarda ve okul ziyaretlerinde dağıtılması ve web sayfanızda yayınlanması için Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

Türk Eğitim Sistemi ve Türkiye’deki öğrencilere ulaşmak için sorularınızı advising@fulbright.org.tr adresinden bize her zaman için iletebilirsiniz.

Türkiye ve Türk öğrencilerine gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.