Logo Text

Fulbright U.S. Scholar Programı

  • Fulbright U.S. Scholar Programı, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında çeşitli akademik konularda ders vermek ve/veya araştırma yapmak isteyen Amerikalı akademisyen ve profesyonellere yöneliktir. Fulbright U.S. Scholar Programı kapsamında Türkiye’de iki farklı kategoride burs verilmektedir: Senior Lecturer kategorisinde, Amerikalı akademisyen ve/veya profesyoneller Türkiye’deki bir üniversitede ders vermektedirler. Senior Researcher kategorisinde ise, Amerikalı akademisyen ve/veya profesyoneller Türkiye’deki bir üniversite veya araştırma kuruluşunda araştırma yapmaktadırlar.
  • Program çerçevesinde 2016-2017 eğitim öğretim yılında beş Amerikalı bursiyer Ankara, İstanbul ve İzmir’deki üniversite ve araştırma merkezlerinde ders vererek, araştırma çalışmalarına devam edeceklerdir.
  • U.S. Scholar Programı kapsamında Türkiye’de verilen burslarla ilgili detaylı bilgi için Council for International Exchange of Scholars (CIES) web sitesini  ziyaret ediniz.

img_1251

Üniversitelerinde Amerikalı akademisyenleri misafir etmek isteyen Türk üniversiteleri programa yönelik soruları için Komisyonumuzun Amerikan Programları Birimi ile amprog@fulbright.org.tr adresli e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirler.

 

https://youtu.be/iosPSYArlB8