Logo Text

Fulbright U.S. Scholar Programı

Fulbright U.S. Scholar Programı, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında çeşitli akademik konularda ders vermek ve/veya araştırma yapmak isteyen Amerikalı akademisyen ve profesyonellere yöneliktir. Fulbright U.S. Scholar Programı kapsamında Türkiye’de iki farklı kategoride burs verilmektedir: Senior Lecturer kategorisinde, Amerikalı akademisyen ve/veya profesyoneller Türkiye’deki bir üniversitede ders vermektedirler. Senior Researcher kategorisinde ise, Amerikalı akademisyen ve/veya profesyoneller Türkiye’deki bir üniversite veya araştırma kuruluşunda araştırma yapmaktadırlar.

2017-2018 akademik yılında altı Amerikalı bursiyerimiz Ankara, Bursa, Eskişehir, İstanbul ve Muğla’daki üniversite ve araştırma merkezlerinde ders verip, araştırma çalışmalarına devam edeceklerdir.

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’nun verdiği burslar, son başvuru tarihinden itibaren bir akademik dönem sonrası içindir. 2018-2019 akademik dönemi için verilecek olan burslara, başvurular 1 Ağustos 2017 tarihinde sona ermiştir.

2019-2020 akademik dönemi için verilecek burslara başvuru süreci Şubat 2018 itibarıyla başlayacaktır. Amerikalı akademisyenler bursa Embark Sistemi üzerinden başvuruda bulunabilmektedirler. Amerikalı akademisyenlerin başvurularını yapabilmeleri için Embark Sistemi Şubat 2018 tarihi itibarıyla erişime açılacaktır. Amerikalı akademisyenler bursa başvuru koşulları ve detaylı bilgi için http://www.cies.org/program/core-fulbright-us-scholar-program adresini ziyaret edebilirler.

Üniversitelerinde Amerikalı akademisyenleri misafir etmek isteyen Türk üniversiteleri, programa yönelik soruları için Komisyonumuzun Amerikan Programları Birimi ile amprog@fulbright.org.tr e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirler.