Logo Text

Türk Üniversitelerine Yönelik Bilgiler

Bursun Kapsamı

 • Türk üniversitelerindeki akademisyenler Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanlarında temas halinde oldukları meslektaşlarını, Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’nun verdiği burs programlarına başvuruda bulunmak üzere teşvik edebilirler.
 • Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından Amerikalı akademisyenlere Türkiye’deki meslektaşları ile beraber çalışmak üzere farklı alan ve kategorilerde burs verilmektedir. Burslar Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İşletme, Ekonomi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Fen Bilimleri, Mühendislik ve TEFL gibi farklı alanlarda verilmektedir. Burs verilen alan ve burs kategorileri ile ilgili detaylı bilgiye goo.gl/rmfAVJ adresinden ulaşılabilinir.
 • Türk üniversiteleri Amerikalı akademisyenleri 4,5 aydan 9 aya varan süre ile üniversitelerinde ders vermek (Senior Lecturer) üzere davet edebilirler.
 • Türk akademisyenler Amerikalı meslektaşları ile beraber bir proje üzerinde 4,5 aydan 9 aya varan süre ile araştırma yapmak (Senior Researcher) üzere davet edebilirler.
 • Fulbright bursuna başvurup, Türkiye’deki üniversitelerde ders vermek veya araştırma yapmak üzere başvuruları kabul edilen Amerikalı akademisyenlerin, Türkiye’de bulunacakları süre boyunca masrafları Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından sağlanan burs ile karşılanmaktadır. Burs miktarı, gidiş-dönüş uçak bileti, konaklama ve yaşam masrafları ile araştırma konusunda yapılacak harcamaların bir kısmını kapsamaktadır.
 • Üniversitelerinde Amerikalı akademisyenleri misafir etmek isteyen Türk üniversiteleri programa yönelik soruları için Komisyonumuz’un Amerikan Programları Birimi ile amprog@fulbright.org.tr e-posta adresi üzerinden iletişime geçebilirler.

Bursa Başvuru Süreci

 • Amerikalı bir akademisyeni üniversitelerinde ağırlamak isteyen Türk üniversiteleri bursa bireysel başvuru yapamamaktadırlar. Program kapsamında davet etmek istedikleri Amerikalı akademisyenin bursa kendisinin başvuruda bulunması ve başvuru koşullarını sağlaması gerekmektedir.
 • Amerikalı akademisyenleri üniversitelerinde ağırlamak isteyen Türk üniversiteleri, bursun başvuru koşulları ile başvuru tarihi konularında önceden iletişime geçmelidirler. Türk üniversiteleri davet etmek istedikleri Amerikalı akademisyen için yazacakları resmi davet mektubunu, başvuru formuna dahil edilmek üzere Amerikalı akademisyene başvuru tarihinden önce göndermelidirler.

Başvurudan Sonraki Süreç

 • Amerikalı akademisyenler bursa başvurularını yaptıktan sonra, başvurular Amerika’da program merkezi tarafından teknik elemeden geçirilmektedir.
 • Teknik eleme sürecini tamamlayan adayların başvuruları değerlendirilmek üzere Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na iletilmektedir.
 • Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, oluşturduğu değerlendirme komitesi aracılığıyla başvuruları değerlendirmektedir.
 • Değerlendirme sonucunda başvuruları kabul edilen adayların başvuruları, J. William Fulbright Yabancı Burs Politikaları Heyeti tarafından onaylanmak üzere program merkezine iletilmektedir.
 • J. William Fulbright Yabancı Burs Politikaları Heyeti tarafından başvuruları onaylanan adaylar ile, Amerika’daki program merkezi ve Komisyonumuz Şubat ayı içerisinde iletişime geçerek, burs ile ilgili dökümanları iletmektedirler. Aynı zamanda, Amerikalı akademisyeni davet eden üniversiteler ile de iletişime geçilerek, üniversitelerde ders vermek veya araştırma yapmak için gerekli olan resmi prosedürler yerine getirilmektedir.