Logo Text

Eğitim Danışmanlığı

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim almak isteyen öğrencilere ücretsiz ve objektif danışmanlık hizmeti sunan resmi bir kuruluştur.

Komisyonumuzun eğitim danışmanlığı hizmetleri Eğitim Danışmanlığı Birimimiz tarafından yürütülmektedir. Eğitim Danışmanlığı Birimimiz, iki amaca yönelik olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu faaliyetler, Fulbright Eğitim Komisyonu’nun farklı seviye ve alanlarda verdiği bursların Türkiye genelinde tanıtımı ile Amerika’da yüksek öğrenim görmek isteyen kişilere danışmanlık hizmeti sunmaktır.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nün (Institute of International Education) Open Doors verilerine göre, 2014-2015 akademik yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde okuyan Türk öğrenci sayısı 10.724’tür. Türkiye bu sayı ile Amerika’da okuyan yabancı öğrenci sıralamasında dünyada 13., Avrupa’da ise 2. sırada yer almaktadır.

Amerika’da Eğitim almak isteyen her seviyeden öğrenci, okul araştırma, sınavlara hazırlık, Amerikan üniversitelerine başvuru sürecinde yönlendirme gibi konularda, ücretsiz ve objektif danışmanlık hizmeti almak üzere, Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi ile İstanbul İrtibat Ofisi’ndeki Eğitim Danışmanlarına telefon veya e-posta aracılığıyla ulaşabilir ve yüz yüze görüşmek üzere randevu alabilirler.

Eğitim Danışmanlığı Birimimiz, akademik yıl boyunca Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi ile İstanbul İrtibat Ofisi’nde ve Türkiye’deki üniversitelerde Fulbright Burs Programları  ve Amerika’da Eğitim başta olmak üzere farklı konularda seminerler vermektedir. Eğitim Danışmanlığı Birimimizin farklı  konularda yaptığı seminerler hakkında detaylı bilgiye takvimimizden ulaşabilirsiniz.

Eğitim Danışmanlığı

Seminerlerimiz aşağıdaki konulara yönelik olarak verilmektedir:

  • Amerika’da Eğitim ile ilgili Bilgilendirme Seminerleri:

Amerikan Eğitim Sistemi
Sınavlar
Amerika’da Lisans Eğitimi
Amerika’da Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi
İngilizce Eğitimi, Staj, Sertifika Programları ve diğer eğitim olanakları

  • Etkili Niyet Mektubu Yazma Seminerleri
  • Okullara başvuru aşamasında alınacak sınavlara yönelik “Bilgilendirme Seminerleri”
  • Soru & Cevap Toplantısı
  • Mülakat Teknikleri Semineri
  • Milli Eğitim Bakanlığı bursiyerlerine yönelik “Okullara Başvuru Süreci ile ilgili Bilgilendirme Seminerleri”
  • Amerika’ya Gidiş Öncesi Oryantasyon Seminerleri

Eğitim Danışmanlığı

Bunların yanı sıra,  Amerika’da yüksek öğrenim görmek isteyen kişiler için ofislerimizde kaynak kitaplarımız bulunmaktadır. Önceden randevu alınarak bu kaynak kitapların ofislerimizde incelenmesi mümkün olmaktadır. Okullara başvuru aşamasında alınması gereken sınavlara yönelik olan çalışma kitapları ise en fazla iki hafta süre ile ödünç verilebilmektedir.

 

 

Eğitim Danışmanlığı Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu aynı zamanda EducationUSA Eğitim Danışmanlığı Merkezi’dir. EducationUSA, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Eğitim ve Kültür Bürosu tarafından kurulmuştur. EducationUSA, Amerika’da eğitim görmek isteyen her seviyeden öğrenciye güncel bilgileri sunarak, ücretsiz ve  objektif danışmanlık hizmeti vermeyi amaç edinen bir kurumdur. Dünyada 170 ülkede EducationUSA merkezleri bulunmaktadır. EducationUSA merkezleri ve faaliyetleri hakkında bilgi almak için www.educationusa.state.gov linkini tıklayabilirsiniz.

Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler, EducationUSA tarafından öğrencilere yol göstermesi amacı ile hazırlanan, 5 AdımdaAmerika’da Eğitim bilgi broşürünü inceleyebilirler.