Logo Text

Sıkça Sorulan Sorular

Burs Başvuru Dönemi Kapanmıştır
Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. 25 Eylül 2017’ye kadar olan evrak teslim süresi dolmuş ve 2018-2019 akademik yılı için başvuru dönemi kapanmıştır.

Aşağıda yer alan koşullar sadece bilgilendirme amaçlıdır. 2019-2020 akademik yılı burs duyurusu güncellemeleri için lütfen web sayfamızı takip ediniz.

 

​​Bursun Kapsamı

 

1. Bursa aday gösterilenler hangi dönemde ABD’de araştırma çalışmalarına başlayacaklar?
Başvuruları olumlu sonuçlanan ve bursa aday gösterilen tüm adaylar, 2018-2019 akademik yılının Güz döneminde araştırma çalışmalarına başlayacaklardır.

 

2. Bursum ertelenebilir mi?
Hayır. Burs, bursiyerin seçildiği akademik yıl için geçerli olup bursun başka bir akademik yıla ertelenmesi veya bursiyerin programına erken başlaması mümkün değildir.

 

3. Burs Doktora Tezi Araştırma Programı’nın süre olarak tümünü kapsıyor mu?
Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu 1 akademik yıl için verilmektedir (9 ay). Bu sürenin sonunda bursiyerin Türkiye’ye geri dönmesi ve doktora programını tamamlaması gerekir.

 

4. Burs Doktora Tezi Araştırma Programı’nın maddi olarak tümünü kapsıyor mu?
Fulbright Doktora Tezi Araştırma Bursu, her bursiyer için yıllık maksimum 50.000 ABD Doları’na kadar eğitim ücreti ve masraflarını kapsamaktadır. Gidilen şehre bağlı olarak bir çizelge üzerinden belirlenen aylık yaşam masrafları (1.280 – 2.160 ABD Doları arası), 1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahildir. Bursiyerlerin ASPE Sağlık Sigortası ve gidiş-dönüş uçak bileti ücreti ayrıca karşılanmaktadır.

 

5. Eğitim ücreti ve masraflarım yıllık 50.000 ABD Doları’ndan fazla ise ne yapılabilir?
Eğitim ücreti ve yaşam masraflarınız 50.000 ABD Doları’ndan fazla ise geri kalan tutarı sizin karşılamanız gerekmektedir. Bunun için kişisel birikimleriniz kullanılabilir veya farklı kurum ve vakıflardan ek burs temin edebilirsiniz.

 

6. Bölümlere ayrılmış kontenjan var mı?
Hayır, bölümler için belirlenmiş bir kontenjan yoktur. Belirli alanların klinik alt dalları hariç birçok farklı bölümden aday seçilmektedir.

 

7. Burs süresi bitiminde herhangi bir yaptırım var mı?
Bursların karşılığında zorunlu hizmet veya geri ödeme olmamakla beraber, bursiyerin ABD’de öğrenimini tamamladıktan sonra, ABD J-1 Vizesi (Exchange Visitor Visa) kuralı gereği, Türkiye’ye dönme ve iki yıl kalma zorunluluğu vardırJ1 vizesi ile ilgili daha detaylı bilgiyi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

Başvuru Koşulları

1. Sadece doktora programım için not dökümü göndermem yeterli mi?
Bitirdiğiniz (lisans ve yüksek lisans) ve devam ettiğiniz tüm programlar için resmi onaylı not dökümü (transkript) göndermeniz gerekmektedir.

 

2. Hangi üniversiteye başvuru yapacağıma karar vermiş olmam gerekiyor mu?
Bursumuza başvuru yapacağınız alan ile ilgili Amerika’daki üniversitelerde bulunan programlar hakkında araştırma yapmanız ve alanınız ile ilgili gerekli bilgileri öğrenmeniz yararlı olacaktır. Embark başvuru formunun 10. sayfasında bulunan üniversite tercihleriniz ile ilgili kısmı araştırmalarınız doğrultusunda doldurmanız tavsiye edilir.

 

3. Araştırmamı yürütmek istediğim üniversite hakkında nasıl bilgi edinebilirim?
Üniversite araştırması yapmak için kullanabileceğiniz bazı kaynaklara ait linkleri altta bulabilirsiniz:

 

Girmem Gereken Sınavlar ile ilgili Bilgiler

 

1. Doktora yeterlik sınavını almış olmam gerekiyor mu?
Hayır. ABD’ye gidene kadar zorunlu derslerinizi bitirmiş olmanız yeterlidir.

2. Tez konumun belirlenmiş olması gerekiyor mu?
Evet, başvuru aşamasında tez konunuzu belirlemiş olmanız gerekmektedir.

3. Bir üniversiteye yerleştirilebilmem için standart testlerden hangilerini almalıyım?
Tüm adayların TOEFL iBT veya IELTS Akademik sınavına girmesi gerekmektedir.

4. TOEFL sınavına nasıl başvururum?
TOEFL Türkiye’de bilgisayar ortamında birçok şehirde belirli zamanlarda yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi, sınav merkezleri ve tarihleri www.ets.org/toefl adresinden alınabilir. Sınava girmek için bu adresten online kayıt yapılabilir.

5. IELTS sınavına nasıl başvururum?
IELTS sınavına https://www.ielts.org/book-a-test/find-a-test-location adresinden online başvuru yapabilirsiniz.

6. Bursiyer olarak seçildikten sonra üniversitelere başvuru için TOEFL veya IELTS sınavlarından kaç puan almalıyım?
TOEFL veya IELTS sınavlarının tavsiye edilen puan aralıkları için ABD’deki ilgi duyulan üniversite ve programın web sitesinin incelenmesi tavsiye edilmektedir.

7. TOEFL/IELTS sonuçlarını size nasıl ileteceğim?
TOEFL sonucunuzu Komisyonumuz’a iletmek için B126 kurum kodunu kullanabilirsiniz. Akademik IELTS sonucunuzu iletmek içinse “IELTS Recognising Organisations” listesinden Komisyonumuzu seçebilirsiniz. Eğer TOEFL veya IELTS sınavına daha önce girdiyseniz elinizde olan resmi sınav sonucunun fotokopisini Komisyonumuz’un Eğitim Danışmanlığı Birimi’nden randevu alarak onaylatabilirsiniz.