Logo Text

Nasıl Başvurabilirim?

Son Başvuru Tarihi

16.07.2018

Son Başvuru Tarihi:
 2019-2020 akademik yılı Hubert H. Humphrey Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

Elden ulaştıracaklar: En geç 16 Temmuz 2018 Pazartesi günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’ye kadar elden iletmeniz gerekmektedir.

Posta ile ulaştıracaklar: En geç 18 Temmuz 2018 Çarşamba günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaşacak şekilde 16 Temmuz 2018 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 18 Temmuz 2018 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Başvuru Paketinize eklenmek üzere sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

Başvuru paketinize eklemeniz gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir:

1. Başvuru formu: Humphrey Burs Programına başvuru formu online sistemden (Embark başvuru sistemi) doldurulmaktadır. Sağ üst bölümdeki “Başvuru” butonundan erişebileceğiniz online başvuru sisteminde, “Register” seçilerek geçerli bir e-posta adresi ile kayıt olup bir şifre belirlemek ve sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Bu sisteme farklı zamanlarda giriş yapıp formu güncellemek mümkündür.

Online başvuru formunun nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuru için online sistemden formu doldurmak ve onaylamak yeterli değildir. Başvurunuzun tamamlanması için online sistemden başvuru formu gönderildikten sonra formun çıktısı alınıp aşağıdaki belgeler ile beraber  başvuru paketinin tamamının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Ankara Merkez Ofisine ulaştırılması gerekmektedir.

2. Diploma ve Transkript: Elde edilen ve devam etmekte olan tüm dereceler için diplomanızın/öğrenci belgenizin resmi onaylı fotokopisi (noter veya üniversite onayı) ve öğreniminiz süresince tamamlanan dersler ve bu derslerden alınan notları belirten Türkçe veya İngilizce resmi onaylı (noter veya üniversite onayı) belge (transkript) gerekmektedir. E-devlet imzalı diploma ve transkriptler de kabul edilmektedir.

3. Referans mektupları: Biri bağlı olunan bölüm yetkilisinden olmak üzere, 2 adet İngilizce yazılmış referans mektubu gerekmektedir. Referans mektupları iki şekilde sunulabilir.

Elektronik Referans Mektubu: Referans verecek kişi referans mektubu formunu Embark başvuru sistemi aracılığıyla internet üzerinden doldurup gönderebilir. Başvuru formu doldurulurken sisteme referans verecek kişinin e-posta adresi kayıt edildiğinde, bu form otomatik olarak o kişiye gönderilecektir.

Elden Alınan Referans Mektubu: Referans mektuplarını elden alıp başvuru paketiniz ile beraber gönderebilirsiniz. Elden alınan referans mektubu formunu indirmek için tıklayınızİngilizce yazılacak mektuplar, kapalı zarfta ve zarfın kapandığı kısım imzalı olmalıdır.

Bu iki format dışındaki bir formatta hazırlanmış referans mektupları Humphrey Burs Programı için hiçbir şekilde kullanılamaz. E-posta veya faks ile gönderilen referans mektupları kabul edilmemektedir.

4. İş Deneyimi Belgesi: Bursa başvuranların, bağlı oldukları kuruluştan alacakları, burs başlangıç tarihine kadar alanlarında en az 5 yıllık tam zamanlı iş deneyimi sahibi olduklarını/olacaklarını gösterir belge gerekmektedir. Son beş yılda, 6 ay veya daha fazla süre ile ABD’de bulunulmadığı bu yazıda belirtilmelidir. Son 5 yıl içerisinde farklı kurumlarda çalışmış kişiler, mevcut kurumlarından alacakları belgeye ek olarak, önceki kurumlarında kaç sene çalıştıklarını, yöneticilerinin ismini ve iletişim bilgilerini belirten bir dilekçe yazmalıdır.

5. İzin Belgesi: Bursa başvuranların, başvurularında sakınca olmadığına ve bursu kazandıklarında izinli sayılacaklarına dair bağlı oldukları kuruluştan alacakları belge gerekmektedir (Söz konusu belge kendilerine yurt dışına çıkışta izin verme yetkisine sahip olan en üst makamdan alınacaktır).

6. Nüfus cüzdanı: Önlü-arkalı fotokopi gereklidir. Fotokopinin onaylı olması gerekli değildir.

7. Fotoğraf: Bir adet, yeni çekilmiş, arkasına adayın adı-soyadı yazılmış vesikalık fotoğraf olmalıdır.

8. Dil Sınavı Sonuç Belgesi: Var ise; TOEFL veya IELTS sınav sonuç belgesinin fotokopisi başvuru belgelerine eklenmelidir. TOEFL veya IELTS haricindeki İngilizce sınavlarına ait geçerli sonuçlar da başvuru aşamasında kullanılabilir. Bursa seçilen adayların, TOEFL belgeleri yok ise, ücreti Komisyonumuz tarafından karşılanacak olan TOEFL iBT sınavına girmeleri gerekecektir.

Adaylardan, programa seçildikten sonra yukarıda istenen belgelere ek olarak, sağlık durumu geçmişi ve muayene belgesi istenecektir.

ÖNEMLİ: Başvuru ile ilgili olarak Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonuna verilen hiçbir evrak iade edilmez.

Başvurunuzu eksiksiz yaptığınızdan emin olmak için buradan Evrak Kontrol Listesini indiriniz.