Logo Text

Başvuru Sonrası Süreç

Burs Başvuru Dönemi Kapanmıştır
Fulbright Doktora Bursu’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. 10 Nisan 2017’ye kadar olan evrak teslim süresi dolmuş ve 2018-2019 akademik yılı için başvuru dönemi kapanmıştır.

Aşağıda yer alan koşullar sadece bilgilendirme amaçlıdır. 2019-2020 akademik yılı burs duyurusu güncellemeleri için lütfen web sayfamızı takip ediniz.
Başvuru Değerlendirme Süreci:
  • Mülakatlar Haziran 2017 içinde yapılacaktır.
Adaylık Süreci:
  • Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı: Bursiyer adayları ile Eylül 2017’de bursun detaylarının anlatıldığı ve katılımın zorunlu olduğu bir toplantı yapılacaktır. Toplantıda ayrıca adaylardan istenecek güncel belgeler hakkında bilgi verilmektedir.
  • Üniversitelere Başvuru: Adayların ABD’deki üniversitelere başvuru süreci iki şekildedir:
o    Amerika’da bulunan Institute of International Education (IIE) aracılığıyla
o    Adayların bireysel başvurular yapmasıyla

 

  • Vize için Gerekli Belgeler: Adaylardan, Mart 2018’de, sağlık durumu geçmişi ve muayene belgesi ile en az 1 yıl geçerli pasaport istenecektir. Bu belgelerin teminini takiben Komisyon tarafından adaylara vize başvuru formu gönderilmekte ve adayların vizeye başvurmaları gerekmektedir.
  • ABD’ye Gidiş Öncesi Toplantı: Bursiyerler ile Haziran 2018’de ABD’ye gidiş ve yerleşme sürecinin anlatıldığı ve katılımın zorunlu olduğu bir toplantı yapılacaktır.
  • ABD’ye Gidiş: Genel olarak, 2018 yılının Nisan ayından itibaren, adayların hangi üniversiteye yerleşecekleri belli olur ve vize işlemleri tamamlanan adaylar okullarının belirleyeceği oryantasyon programlarına göre Haziran ayı sonunda Türkiye’den ayrılmaya başlarlar.
Programın İlk İki Yılı:
  • Burs: Fulbright’ın maddi desteği doktora programının ilk iki yılını kapsadığından, geri kalan yıllar için bursiyerlerin gerekli maddi desteği kendilerinin (aile, okul, asistanlık vb.) sağlaması gerekmektedir. Ancak, bursiyerler doktora derecelerini alana kadar “Fulbright bursiyeri” statülerini korumaktadırlar.
Burs Sonrası Süreç:
  • Alınan bursun karşılığında herhangi bir zorunlu hizmet bulunmamakla beraber bursiyerin, ABD’deki öğrenimini tamamladıktan sonra, ABD J-1 Vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönme ve iki yıl kalma zorunluluğu vardır. (J-1 Vizesi Resmi Sayfasına buradan ulaşabilirsiniz)
https://youtu.be/iosPSYArlB8