Logo Text

Nasıl Başvurabilirim?

Başvuru için ne yapmalıyım? 2019-2020 Akademik Yılı Doktora Bursuna başvuru için bir “Başvuru Paketi” oluşturmanız ve Komisyonumuzun Ankara Ofisine ulaştırmanız gerekmektedir.
Son başvuru tarihi nedir? 9 Nisan 2018

! Online başvuru formu 1 Şubat 2018 tarihi itibariyle yeni dönem başvuruları için güncellenmektedir. Lütfen bu tarihten önce başvurunuzu “submit” etmeyiniz ve başvuru dönemi olarak mutlaka “2019-2020” akademik yılını seçiniz.

Başvuru paketinin içinde neler olmalı? Aşağıdaki belgelerden herhangi biri eksik olan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır:

 1. Başvuru Paketi Kontrol Listesi (Bu belgeye bu sayfanın alt bölümünde ulaşabilirsiniz.)
 2. Ek Bilgi Formu (Bu belgeye bu sayfanın alt bölümünde ulaşabilirsiniz.)
 3. Online Başvuru Formu Çıktısı (Başvuru sistemine buradan erişebilirsiniz.)
 4. Bitirilen tüm programlar için resmi onaylı Diploma kopyası veya resmi onaylı Geçici Mezuniyet Belgesi (Tercihen İngilizce olmalıdır.)
 5. Devam edilen tüm programlar için resmi onaylı Öğrenci Belgesi (Tercihen İngilizce olmalıdır.)
 6. Bitirilen ve devam edilen tüm programlar için resmi onaylı Not Dökümü (Transkript) (Tercihen İngilizce olmalıdır.)
 7. Üç adet Referans Mektubu (Son başvuru tarihine kadar tamamlanmalıdır.)
 8. TOEFL iBT veya Akademik IELTS Sınav Sonuç Belgesi (Eğer orijinal sonuç belgesi yerine kurum kodumuzu kullanarak bize sonucunuzu ilettiyseniz, başvuru paketine sınav tarihinizi belirten bir dilekçe ekleyiniz. Sınava bursa son başvuru tarihinden önce girmiş olmanız gerekmektedir.)
 9. İngilizce Özgeçmiş (CV)
 10. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 11. İmza Formu (Online başvuru formu içerisinde “Signature Form” olarak yer almaktadır.)
 12. Fotoğraf
Başvuru paketini hazırlamama yardımcı belgeler var mı?
Nereye göndereceğim? Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu
Eskişehir Yolu 9. km
Tepe Prime İş Merkezi B Blok No:124
06800 Çankaya Ankara
Başvuru paketi için çıktısını almam gereken belgeler neler?
Ne zaman ulaştırmalıyım? Elden ulaştıracaklar: En geç 9 Nisan 2018 Pazartesi günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’a kadar elden iletmeniz gerekmektedir.

Kargo ile ulaştıracaklar: En geç 9 Nisan 2018 tarihinde kargoya vererek 11 Nisan 2018 Çarşamba gününe kadar Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaştırılması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi ve posta sürecinizi takip etmek için takip numaranızı saklamanızı tavsiye ederiz. 9 Nisan 2018 tarihinden sonra postaya verilen veya 11 Nisan 2018 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başka bilmem gereken birşey var mı?
 • Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir. Başvuru paketinde, belirtilen tarihler itibariyle aşağıdaki belgelerden herhangi biri eksik olan veya belirtilen kriterlere uymayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Başvuru için hem online başvuru formunun doldurup gönderilmesi (“submit” edilmesi) hem de başvuru paketinin Komisyonumuza gönderilmesi gerekmektedir. Sadece birinin yapılması değerlendirme için yeterli değildir.
 • Başvuru ile ilgili olarak Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilen hiçbir evrak iade edilmez. Lütfen diplomalarınızın ve size gerekli olabilecek diğer belgelerin orijinallerini göndermeyiniz.
 • Geçmiş senelerde başvuru yapan adayların 2019-2020 akademik yılı için yeni bir başvuru paketi oluşturmaları ve tüm evrakları yeniden iletmeleri gerekmektedir.
 • Bursumuza başvuru yapacağınız alan ile ilgili Amerika’daki üniversitelerde bulunan programları ve bu programların daha çok hangi seviyede (yüksek lisans/doktora) olduğunu önceden araştırmanız başvuru yapacağınız alan seçimi ve burs seviyesi konusunda en doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.
 • Daha fazla bilgi için Sıkça Sorulan Sorular bölümünü ziyaret ediniz.