Logo Text

Nasıl Başvurabilirim?

Burs Başvuru Dönemi Kapanmıştır
Fulbright Doktora Bursu’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. 10 Nisan 2017’ye kadar olan evrak teslim süresi dolmuş ve 2018-2019 akademik yılı için başvuru dönemi kapanmıştır.

Aşağıda yer alan koşullar sadece bilgilendirme amaçlıdır. 2019-2020 akademik yılı burs duyurusu güncellemeleri için lütfen web sayfamızı takip ediniz.
Başvuru için ne yapmalıyım? 2018-2019 Akademik Yılı Doktora Bursuna başvuru için bir “Başvuru Paketi” oluşturmanız ve Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaştırmanız gerekmektedir.
Son başvuru tarihi nedir? 10 Nisan 2017

! Online başvuru formu 1 Şubat 2017 tarihi itibariyle yeni dönem başvuruları için güncellenmektedir. Lütfen bu tarihten önce başvurunuzu submit etmeyiniz ve başvuru dönemi olarak mutlaka “2018-2019” akademik yılını seçiniz.

Başvuru paketinin içinde neler var? Aşağıdaki belgelerden herhangi biri eksik olan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır:

 1. Başvuru Paketi Kontrol Listesi
 2. Ek Bilgi Formu
 3. Online Başvuru Formu Çıktısı (Sağ bölümdeki “Başvuru” butonundan erişebilirsiniz)
 4. Bitirilen tüm programlar için resmi onaylı Diploma kopyası veya resmi onaylı Geçici Mezuniyet Belgesi (Tercihen İngilizce olmalıdır)
 5. Devam edilen tüm programlar için resmi onaylı Öğrenci Belgesi (Tercihen İngilizce olmalıdır)
 6. Bitirilen ve devam edilen tüm programlar için resmi onaylı Not Dökümü (Transkript) (Tercihen İngilizce olmalıdır)
 7. Üç adet Referans Mektubu (Son başvuru tarihine kadar tamamlanmalıdır)
 8. TOEFL iBT veya Akademik IELTS Sınav Sonuç Belgesi (Eğer hardcopy belge yerine kurum bilgilerimizi kullanarak bize sonucunuzu ilettiyseniz, başvuru paketine bunu belirten bir dilekçe ekleyiniz)
 9. İngilizce CV
 10. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 11. İmza Formu
 12. Fotoğraf
Başvuru paketini hazırlamama yardımcı belgeler var mı?
Nereye göndereceğim? Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu
Eskişehir Yolu 9. km
Tepe Prime İş Merkezi B Blok No:124
06800 Çankaya Ankara
Başvuru paketi için çıktısını almam gereken belgeler neler?
Ne zaman ulaştırmalıyım? Elden ulaştıracaklar: En geç 10 Nisan 2017 Pazartesi günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’a kadar elden iletmeniz gerekmektedir.

Kargo ile ulaştıracaklar: En geç 10 Nisan 2017 tarihinde kargoya vererek 12 Nisan 2017 Çarşamba gününe kadar Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaştırılması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi ve posta sürecinizi takip etmek için takip numaranızı saklamanızı tavsiye ederiz. 10 Nisan 2017 tarihinden sonra postaya verilen veya 12 Nisan 2017 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başka bilmem gereken birşey var mı?
 • Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir. Başvuru paketinde, belirtilen tarihler itibariyle aşağıdaki belgelerden herhangi biri eksik olan veya belirtilen kriterlere uymayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Başvuru için hem online başvuru formunun doldurup gönderilmesi (submit edilmesi) hem de başvuru paketinin Komisyonumuza gönderilmesi gerekmektedir. Sadece birinin yapılması değerlendirme için yeterli değildir.
 • Başvuru ile ilgili olarak Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilen hiçbir evrak iade edilmez. Lütfen diplomalarınızın orijinallerini göndermeyiniz.
 • Geçmiş senelerde başvuru yapan adayların 2018-2019 akademik yılı için yeni bir başvuru paketi oluşturmaları ve tüm evrakları yeniden iletmeleri gerekmektedir.
 • Bursumuza başvuru yapacağınız alan ile ilgili Amerika’daki üniversitelerde bulunan programları ve bu programların daha çok hangi seviyede (yüksek lisans/doktora) olduğunu önceden araştırmanız başvuru yapacağınız alan seçimi ve burs seviyesi konusunda en doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.
 • Daha fazla bilgi için Sıkça Sorulan Sorular bölümünü ziyaret ediniz.
https://youtu.be/iosPSYArlB8