Logo Text

Başvuru Koşulları

Burs Başvuru Dönemi Kapanmıştır
Fulbright Yüksek Lisans Bursu’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. 10 Nisan 2017’ye kadar olan evrak teslim süresi dolmuş ve 2018-2019 akademik yılı için başvuru dönemi kapanmıştır.

Aşağıda yer alan koşullar sadece bilgilendirme amaçlıdır. 2019-2020 akademik yılı burs duyurusu güncellemeleri için lütfen web sayfamızı takip ediniz.

 

Kimler Başvurabilir?
Eğitim
4 yıllık üniversite mezunları veya en geç Temmuz 2018’de mezun olacak olanlar (3. ve 4. sınıf öğrencileri)
Not Ortalaması

Mezunlar: Mezuniyet ortalaması 4,00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3,00 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76,66 olanlar

Öğrenciler: Güz 2016 dönemi sonrasında genel not ortalaması 4,00’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 3,00 veya 100’lük sistemi kullanan üniversiteler için en az 76,66 olanlar (akademik başarının mezun olana kadar sürdürülmesi gerekmektedir)

 • Not ortalaması, hem 4,00’lük sisteme hem de 100’lük sisteme göre belirtilen transkriptlerde 4,00’lük sistem dikkate alınacaktır.
İngilizce Bilgisi Akademik düzeyde ileri derecede İngilizce bilgisi olanlar

! Adayın TOEFL iBT skorunun en az 75 ya da Akademik IELTS skorunun en az 6 olması gerekmektedir.

TOEFL iBT kurum kodu: B126

IELTS sonucunuzu iletmek için “IELTS Recognising Organisations” listesinden Komisyonumuzu seçebilirsiniz.

Sınav sonuç belgelerinin son başvuru tarihine kadar geçerli olması gerekmektedir.

İş Tecrübesi
İşletme alanında (MBA) ve İşletme’nin Muhasebe, Finans (“MS in Finance” eğitimi dahil olmak üzere), Pazarlama, Lojistik, Uluslararası Ticaret ve Mühendislik Yönetimi gibi alt alanlarında burs almak için başvuran kişilerden başvuru tarihinde en az 1 yıllık tam zamanlı, fiilî iş tecrübesi olanlar
 • Başvuru esnasında adayın en az 1 yıllık iş tecrübesi olması ve seçildiği takdirde de, ABD’de programa başlayıncaya dek çalışmaya devam etmesi gerekmektedir.
Kimler Başvuramaz?
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar
 • Amerikan vatandaşlığı olanlar, Green Card sahipleri veya Green Card başvurusu kabul edilmiş ve yasal süreçlerini başlatmış olanlar
 • Başvuru ve seçim sürecinde, ABD’de ikamet eden, çalışan veya yükseköğrenim yapmakta olanlar
 • Başvuru tarihinden önceki son altı yıl içerisinde, beş yıl veya daha fazla süreyle ABD’de ikamet etmiş olanlar (Bir takvim yılı içinde 9 ay veya daha uzun süre ABD’de yaşayanlar, o yıl ABD’de ikamet etmiş sayılırlar)
 • Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik ve Psikoloji alanlarının hasta ile birebir teması gerektiren klinik alt dallarında eğitim görmek isteyenler (Bu alanların klinik olmayan diğer alt dallarından başvuru kabul edilmektedir.)
Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler
 • Online başvuru formunda “Degree Objective” kısmında “Master’s” ı seçmeniz gerekmektedir.
 • Eğer daha önceki yıllarda Fulbright Öğrenci Programı’na başvuru yaptıysanız, mevcut başvurunuzu yeni bir e-posta adresi ile başlatmanız gerekmektedir.
 • Eğer yandal veya çift anadalınız varsa, Amerika’da öğrenim görmek istediğiniz alan ile ilgili olan bölümün not ortalaması dikkate alınacaktır.
 • Başvuru için GRE veya GMAT sınav sonuç belgeleri istenmemekle birlikte, bursa aday gösterilen kişilerin başvuru yaptıkları alana bağlı olarak bu sınavlara girmeleri gerekecektir.
 • Başvuru için bir ABD üniversitesine kabul almış olmak gerekli değildir. Ancak ABD üniversitelerine kendileri başvurup kabul almış adaylar, kabullerini 2018-2019 akademik yılına erteleterek Fulbright bursuna başvurabilirler.
 • Bursa başvuru için üst yaş sınırlaması yoktur.
 • Daha fazla bilgi için Sıkça Sorulan Sorular bölümünü ziyaret ediniz.
https://youtu.be/iosPSYArlB8