Logo Text

Nasıl Başvurabilirim?

Burs Başvuru Dönemi Kapanmıştır
Fulbright Akademik Araştırma Bursu’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. 27 Ekim 2016’ya kadar olan evrak teslim süresi dolmuş ve 2017-2018 akademik yılı için başvuru dönemi kapanmıştır.

Aşağıda yer alan koşullar sadece bilgilendirme amaçlıdır. 2018-2019 akademik yılı burs duyurusu güncellemeleri için lütfen web sayfamızı takip ediniz.

Son Başvuru Tarihi: 2017-2018 akademik yılı Fulbright Akademik Araştırma Burs Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

Elden ulaştıracaklar: En geç 27 Ekim 2016 Perşembe günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’ye kadar elden teslim edilmesi gerekmektedir.

Posta ile ulaştıracaklar: En geç 31 Ekim 2016 Pazartesi günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaşacak şekilde 27 Ekim 2016 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 31 Ekim 2016 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Başvuru Paketinize eklenmek üzere sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

Başvuru paketinize eklemeniz gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir:

Öncelikle Embark sisteminde hesap oluşturmanız ve online başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

1. Başvuru formu: Fulbright Akademik Araştırma Bursuna başvuru formu online sistemden doldurulmaktadır. Sağ üst bölümdeki “Başvuru” butonundan erişebileceğiniz online başvuru sisteminde, “Create an Account” seçilerek geçerli bir email adresi ile kayıt olup bir şifre belirlemek ve sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Bu sisteme farklı zamanlarda giriş yapıp formu güncellemek mümkündür. Başvuru online sistemden gönderildikten (submit) sonra başvuru formunun çıktısı alınıp başvuru paketine eklenmelidir.

2. Araştırma Projesi (Research) –  (Online başvuru formu 5. sayfa)
Başvuruda bulunan kişiler, araştırma projelerini İngilizce olarak çok ayrıntılı bir şekilde açıklamalı ve bu araştırma kapsamında şimdiye kadar neler yaptıklarını, çalışmanın aşamalarını, hangi aşamada neler yapacaklarını ve bu araştırmayı Amerika Birleşik Devletleri’nde ne şekilde yürüteceklerini belirtmelidir.

Araştırma projesi özetinin başvuru formundaki Research kısmına yazılması gereklidir. Araştırma projesi en fazla 5 sayfa olmalı ve 3500 kelimeyi geçmemelidir.

Başvuru formunun içerisinde detaylı olarak anlatılmış olan araştırma projesi ayrıca doktorasonrasi@fulbright.org.tr adresine de Word dokümanı formatında gönderilmelidir. Bu kopya, isimsiz olarak değerlendirilmek üzere proje hakemlerine gönderileceğinden, dokümanda isim ve diğer kişisel bilgilerin kesinlikle yer almaması gerekmektedir.

3. İngilizce Özgeçmiş (CV) – (Online başvuru formu 6. sayfa)

4. Davet Mektubu (Letter of Invitation) – (Online başvuru formu 7. sayfa)
ABD’de araştırma projesi gerçekleştirilmek istenen kurumdan davet mektubu almak gereklidir. Ancak başvuru aşamasında mektubu almış olmak gerekli değildir; seçim aşamasından sonra gerekli olacaktır. Başvuru formunda iletişime geçtiğiniz ya da geçmeyi düşündüğünüz kurumları listeleyiniz.

5. Bibliografya (Bibliography) – (Online başvuru formu 12. sayfa)

6. Diploma : Resmi onaylı, İngilizce doktora diploması gerekmektedir.

7. TOEFL veya IELTS Sınav Sonuç Belgesi: İyi derecede İngilizce bilgisi gereklidir. Bunu belgelemek için TOEFL iBT skorunun en az 72 veya IELTS Akademik skorunun en az 4 olması gerekmektedir. Sınav sonuç belgesinin geçerliliği için yıl sınırı bulunmamaktadır, ancak 2005 senesi öncesinde alınan sınav sonuçları kabul edilememektedir.

Doktora eğitimini Amerika veya İngiltere’de tamamlamış ya da eğitim dili İngilizce olan bir üniversitede öğretim üyesi olan kişilerden sınav sonucu talep edilmemektedir.

8. Nüfus Cüzdanı : Nüfus cüzdanının önlü – arkalı fotokopisi gereklidir.

9. Kurumdan İzin Belgesi: Başvuran kişiler, görev yaptıkları kuruluşlardan veya üniversitenin Rektörlüklerinden alacakları, bursa seçildikleri takdirde kendilerine gerekli izinin verileceğini belirten resmi bir belge almalıdırlar.

Bu belge başvuranın çalıştığı kurumda göreve başladığı tarihi ve son üç yıl içinde toplam altı ay veya daha fazla süre ile ABD’de bulunmadığını belirtmelidir. Çalıştığı kurumda 3 yıldan az süreli görev yapan adaylar, hem eski hem şu anki işyerlerinden bu belgeyi edinmelidir.

10. Referans Mektupları : Başvuru sahibinin 3 adet İngilizce referans mektubu bulunmalıdır. Referans mektupları iki şekilde sunulabilir:

  • Elektronik Referans Mektubu: Referans verecek kişi, referans mektubu formunu Embark başvuru sistemi aracılığıyla Internet üzerinden doldurup gönderebilir. Başvuru formunuzu doldururken sisteme referans verecek kişinin e-posta adresi kayıt edildiğinde bu form otomatik olarak o kişiye gönderilecektir.
  • Elden Alınan Referans Mektubu: Referans mektuplarını elden alıp başvuru paketiniz ile beraber gönderebilirsiniz. Elden alınan referans mektubu formunu indirmek için tıklayınız.

Bunların dışında bir formatta hazırlanmış referans mektupları Fulbright bursları için hiçbir şekilde kullanılamaz. Mektuplar kapalı zarfta ve zarfın kapandığı kısım imzalı olmalıdır. E-posta veya faks ile gönderilen referans mektupları kabul edilmemektedir.

11. Bir adet vesikalık fotoğraf (arka yüzüne ad-soyad yazılması tavsiye edilir.)

Online başvuru formunda bulunan aşağıdaki belgeler, başvuru aşamasında istenmemektedir, ancak seçim aşamasından sonra gerekli olacaktır.

  • Embark İngilizce Yeterlilik Formu (Report on English Language Proficiency) – Embark başvuru formu – 8. sayfa
  • Finansal Destek (Financial Support) – 9. sayfa
  • Vize (J-1 or J-2 visa) – 10. sayfa
  • Pasaport (Passport) – 11. sayfa

ÖNEMLİ: Başvuru ile ilgili olarak Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilen hiçbir evrak iade edilmez.

Başvurunuzu eksiksiz yaptığınızdan emin olmak için buradan Evrak Kontrol listesini indiriniz.

Online Başvuru ile ilgili  daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Başvurunuzun uygunluğu ile ilgili sorularınızı, sürecinizin sağlıklı ilerleyebilmesi için, başvuru sürecini tamamlamadan önce Eğitim Danışmanlığı Birimimiz ile görüşmeniz tavsiye edilir (advising@fulbright.org.tr).

https://youtu.be/iosPSYArlB8