Logo Text

Sıkça Sorulan Sorular

Burs Başvuru Dönemi Kapanmıştır
Fulbright Akademik Araştırma Bursu’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. 30 Ekim 2017’ye kadar olan evrak teslim süresi dolmuş ve 2018-2019 akademik yılı için başvuru dönemi kapanmıştır.

Aşağıda yer alan koşullar sadece bilgilendirme amaçlıdır. 2019-2020 akademik yılı burs duyurusu güncellemeleri için lütfen web sayfamızı takip ediniz.
1. Bursun süresi ne kadardır?

Bursun süresi sunulan projenin ihtiyacına göre 3 aydan 12 aya kadar değişmektedir.

2. Bursun miktarı ne kadardır?

Bursun miktarı gidilen okul ve eyalet ile burs süresine göre değişiklik göstermektedir, ancak

bursiyerlerin yaşam masraflarını karşılayacak miktarda olmaktadır.

3. Burs süresi bitiminde herhangi bir yaptırım var mı?

Bursun karşılığında zorunlu hizmet veya geri ödeme olmamakla beraber, bursiyerlerin ABD’de araştırmalarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 Vizesi (Exchange Visitor Visa) kuralı gereği, Türkiye’ye dönme ve iki yıl kalma zorunluluğu vardır. J1 vizesi ile ilgili daha detaylı bilgiyi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

4. TOEFL/IELTS sonuçlarımı size nasıl ileteceğim?

TOEFL sonucunuzu Komisyonumuz’a iletmek için B126 kurum kodunu kullanabilirsiniz. Akademik IELTS sonucunuzu iletmek içinse “IELTS Recognising Organisations” listesinden Komisyonumuzu seçebilirsiniz. Eğer TOEFL veya IELTS sınavına daha önce girdiyseniz elinizde olan resmi sınav sonucunun fotokopisini Komisyonumuz’un Eğitim Danışmanlığı Birimi’nden randevu alarak onaylatabilirsiniz.