Logo Text

Nasıl Başvurabilirim?

Burs Başvuru Dönemi Kapanmıştır
Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. 16 Ekim 2017’ye kadar olan evrak teslim süresi dolmuş ve 2018-2019 akademik yılı için başvuru dönemi kapanmıştır.

Aşağıda yer alan koşullar sadece bilgilendirme amaçlıdır. 2019-2020 akademik yılı burs duyurusu güncellemeleri için lütfen web sayfamızı takip ediniz.
Son Başvuru Tarihi: 2018-2019 akademik yılı Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

Elden ulaştıracaklar: En geç 16 Ekim 2017 Pazartesi günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’ye kadar elden teslim edilmesi gerekmektedir.

Posta ile ulaştıracaklar: En geç 18 Ekim 2017 Çarşamba günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaşacak şekilde 16 Ekim 2017 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir.

Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 18 Ekim 2017 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Başvuru Paketinize eklenmek üzere sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

Başvuru paketinize eklemeniz gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir:

Öncelikle Embark sisteminde hesap oluşturmanız ve online başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

1. Başvuru formu: Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursuna başvuru formu online sistemden doldurulmaktadır. Sağ üstte yer alan “Başvuru” bölümünden erişebileceğiniz Embark başvuru sisteminde, “Create an Account” seçilerek geçerli bir e-posta adresi ile kayıt olup bir şifre belirlemek ve sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Kurumsal/üniversite e-posta adresi yerine üniversal bir e-posta adresi (gmail, hotmail, yahoo, vb.) kullanılması tavsiye edilmektedir. Başvuru sistemine farklı zamanlarda giriş yapıp formu güncellemek mümkündür. Başvuru online sistemden gönderildikten (submit) sonra başvuru formunun çıktısı alınıp başvuru paketine eklenmelidir.

ÖNEMLİ: Burs Programı olarak “Fulbright Visting Scholar Program;” burs kategorisinde ise “Academic Training / Research” opsiyonları seçilmelidir.

2. Araştırma Önerisi (Research Proposal) –  (Online başvuru formu 5. sayfa)
Başvuruda bulunan kişiler, araştırma önerilerini İngilizce olarak çok ayrıntılı bir şekilde açıklamalı ve bu araştırma kapsamında şimdiye kadar neler yaptıklarını, çalışmanın aşamalarını, hangi aşamada neler yapacaklarını ve bu araştırmayı ABD’de ne şekilde yürüteceklerini belirtmelidir.

Araştırma önerisi özetinin başvuru formundaki “Research” kısmına yazılması gereklidir. Araştırma projesi en fazla 5 sayfa olmalı ve 3500 kelimeyi geçmemelidir.

3. İngilizce Özgeçmiş (CV) – (Online başvuru formu 6. sayfa)

Başvuruda bulunan kişilerin, varsa akademik yayınlarını CV’lerine eklemeleri beklenmektedir.

4. Davet Mektubu (Letter of Invitation) – (Online başvuru formu 7. sayfa)
Başvuru sırasında, ABD’de araştırma yapılmak istenen kurumdan davet mektubu almış olmak gerekli değildir. Ancak davet aldığınız kurumlar var ise, davet mektubunuzu başvurunuza ekleyebilirsiniz.

Başvuru formunda iletişime geçtiğiniz ya da geçmeyi düşündüğünüz kurumları listeleyiniz.

5. Kaynakça (Bibliography) – (Online başvuru formu 12. sayfa)

Araştırma önerinizi hazırlarken kullandığınız kaynakların listesini ekleyiniz.

6. Diploma : Doktora diplomanızın üniversiteden/noterden onaylı kopyası veya tez savunmasının başarıyla gerçekleştiğine dair üniversiteden/noterden resmi onaylı belge gerekmektedir.

7. Doktora Tez Araştırması: Doktora tezinizin bir kopyası başvuru paketine eklenmelidir.

8. TOEFL veya IELTS Sınav Sonuç Belgesi: Akademik düzeyde ileri derecede İngilizce bilgisi gereklidir. Bunu belgelemek için TOEFL iBT skorunun en az 75 veya IELTS skorunun en az 6 olması gerekmektedir. Başvuru yapan kişiler son başvuru tarihine kadar TOEFL veya IELTS sınavlarından birine girmiş olmalıdır.

  • TOEFL iBT kurum kodu: B126
  • IELTS sonucunuzu iletmek için “IELTS Recognising Organisations” listesinden “Fulbright Commission Turkey” seçebilirsiniz.

Eğer “hardcopy” belge yerine kurum kodumuzu kullanarak bize sonucunuzu ilettiyseniz, başvuru paketine bunu belirten bir dilekçe ekleyiniz.

Doktora eğitimlerini ABD, Avustralya, İngiltere, İrlanda, Kanada veya Yeni Zelanda’da tamamlamış ya da eğitim dili İngilizce olan bir üniversite veya bölümde öğretim üyesi olan kişilerden İngilizce sınav sonuç belgesi talep edilmemektedir. Lütfen başvuru paketinize bunu belirten bir dilekçe ekleyiniz.

9. Nüfus Cüzdanı: Nüfus cüzdanının her iki yönlü fotokopisi gereklidir.

10. Referans Mektupları: Başvuru sahibi 3 adet İngilizce yazılmış referans mektubu almalıdır. Referans mektuplarından biri mutlaka doktora tez danışmanından alınmalıdır. Referans mektupları iki şekilde sunulabilir:

  • Elektronik Referans Mektubu: Referans verecek kişi, referans mektubu formunu Embark başvuru sistemi aracılığıyla Internet üzerinden doldurup gönderebilir. Başvuru formunuzu doldururken sisteme referans verecek kişinin e-posta adresi kayıt edildiğinde bu form otomatik olarak o kişiye gönderilecektir. Referans verecek kişinin kurumsal/üniversite e-posta adresi yerine üniversal bir e-posta adresi (gmail, hotmail, yahoo uzantılı) kullanılması tavsiye edilmektedir.
  • Elden Alınan Referans Mektubu: Referans mektuplarınızı elden alıp başvuru paketiniz ile beraber gönderebilirsiniz. Elden alınan referans mektubu formunu indirmek için tıklayınız. Mektuplar kapalı zarfta ve zarfın kapandığı kısım imzalı olmalıdır.

Bu iki formatın dışında bir formatta hazırlanmış referans mektupları Fulbright başvurularında hiçbir şekilde kullanılamaz. E-posta veya faks ile gönderilen referans mektupları kabul edilmemektedir.

11. Bir adet fotoğraf (arka yüzüne ad-soyad yazılması tavsiye edilir.)

Embark online başvuru formunda bulunan aşağıdaki belgeler, başvuru aşamasında istenmemektedir, ancak seçim aşamasından sonra gerekli olacaktır.

  • Embark İngilizce Yeterlilik Formu (Report on English Language Proficiency) – Embark başvuru formu – 8. sayfa

TOEFL ve IELTS sınav sonuç belgelerinden farklı olarak Embark sisteminde bulunan ayrı bir formdur.

  • Finansal Destek (Financial Support) – 9. sayfa
  • Vize (J-1 or J-2 visa) – 10. sayfa
  • Pasaport (Passport) – 11. sayfa

ÖNEMLİ: Başvuru ile ilgili olarak Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilen hiçbir evrak iade edilmez.

Başvurunuzu eksiksiz yaptığınızdan emin olmak için buradan Evrak Kontrol listesini indiriniz.

Başvurunuzun uygunluğu ile ilgili sorularınızı, sürecinizin sağlıklı ilerleyebilmesi için, başvuru sürecini tamamlamadan önce Eğitim Danışmanlığı Birimimiz ile görüşmeniz tavsiye edilir (advising@fulbright.org.tr, fulb-ist@fulbright.org.tr).