Logo Text

Sıkça Sorulan Sorular

Burs Başvuru Dönemi Kapanmıştır
Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. 16 Ekim 2017’ye kadar olan evrak teslim süresi dolmuş ve 2018-2019 akademik yılı için başvuru dönemi kapanmıştır.

Aşağıda yer alan koşullar sadece bilgilendirme amaçlıdır. 2019-2020 akademik yılı burs duyurusu güncellemeleri için lütfen web sayfamızı takip ediniz.

1.Bursa aday gösterilenler hangi dönemde ABD’de araştırma çalışmalarına başlayacaklar?
Bursa seçilen kişilerin, ABD’deki araştırma faaliyetlerine 2018-2019 akademik yılı Güz döneminde başlamaları zorunludur. Bursun süresi bir akademik yıldan (ortalama 9 ay) daha az olamaz.

2. Bursum ertelenebilir mi?
Hayır. Burs, bursiyerin seçildiği akademik yıl için geçerli olup bursun başka bir akademik yıla ertelenmesi veya bursiyerin programına erken başlaması mümkün değildir.

3. Bursun miktarı ne kadardır?

Bursun miktarı gidilen kurum ve eyalet ile burs süresine göre değişiklik göstermektedir, ancak bursiyerlerin yaşam masraflarını karşılayacak miktarda olmaktadır.

4. Burs süresi bitiminde herhangi bir yaptırım var mı?

Bursun karşılığında zorunlu hizmet veya geri ödeme olmamakla beraber, bursiyerlerin ABD’de araştırmalarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 Vizesi (Exchange Visitor Visa) kuralı gereği, Türkiye’ye dönme ve iki yıl kalma zorunluluğu vardır. J1 vizesi ile ilgili daha detaylı bilgiyi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

5. Sadece doktora programım için diplomamı göndermem yeterli mi?

Evet. Doktora diplomanızın resmi onaylı bir kopyasını veya tez savunmanızı başarıyla geçtiğinize dair resmi onaylı bir belge göndermeniz yeterlidir.

6. Doktora tezimin elektronik kopyasını gönderebilir miyim?

Başvuru evrakları arasında doktora tezinizin basılmış hali olmak zorundadır.

7. Araştırmamı yürütmek istediğim üniversite/kurum hakkında nasıl bilgi edinebilirim?

Üniversite araştırması yapmak için kullanabileceğiniz bazı kaynaklara ait linkleri altta bulabilirsiniz:

8. TOEFL/IELTS sonuçlarımı size nasıl ileteceğim?
TOEFL sonucunuzu Komisyonumuz’a iletmek için B126 kurum kodunu kullanabilirsiniz. Akademik IELTS sonucunuzu iletmek içinse “IELTS Recognising Organisations” listesinden Komisyonumuzu seçebilirsiniz. Eğer TOEFL veya IELTS sınavına daha önce girdiyseniz elinizde olan resmi sınav sonucunun fotokopisini Komisyonumuz’un Eğitim Danışmanlığı Birimi’nden randevu alarak onaylatabilirsiniz.