Logo Text

2017-2018 S-I-R Programı

Burs Başvuru Dönemi Kapanmıştır
Fulbright Scholar-in-Residence Programı’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. 27 Şubat 2017’ye kadar olan evrak teslim süresi dolmuş ve 2017-2018 akademik yılı için başvuru dönemi kapanmıştır.

Aşağıda yer alan koşullar sadece bilgilendirme amaçlıdır. 2018-2019 akademik yılı burs duyurusu güncellemeleri için lütfen web sayfamızı takip ediniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Öğretim Deneyimi

Hawaii Meslek Yüksekokulu için Fulbright S-I-R Programı’na Başvuru Duyurusu

Fulbright Scholar-in-Residence Programı, lisans düzeyinde eğitim vermesi ve müfredatlarını daha uluslararası hale getirmesi için ABD’deki yükseköğrenim kurumlarının bir akademisyen isteğinde bulunabileceği kurumsal bir başvurudur. Program hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, aşağıda belirtilen alanlarda çalışan akademisyenlerden S-I-R başvurusu beklemektedir:

  • Dilbilim,
  • Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi ve
  • İngilizce Öğretmenliği,

Seçilen akademisyen, 2017-2018 akademik yılında Hawaii Üniversitesi, Hawaii Meslek Yüksekokulu (HÜ-HMYO)’nda eğitim verecek ve çeşitli kamusal faaliyetlere katılacaktır. S-I-R katılımcısının HÜ-HMYO’da dahil olacağı öğretim ve ek faaliyetlerin bir özetini sağlayan bu notu lütfen okuyunuz.

Başvuru Koşulları:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve şu anda Türkiye’de ikamet etmeniz gereklidir. ABD vatandaşları, Green Card sahipleri ve ABD’de daimi oturma iznine başvurmuş kişiler bursa başvuramaz.
  • Üniversite düzeyinde en az üç yıllık öğretim ve müfredat geliştirme/uygulama tecrübesi gereklidir.
  • S-I-R adaylarının akıcı İngilizce ile ders verebilmesi gerekir.
  • Başvuru için üst yaş sınırı yoktur.
  • Daha önce Fulbright bursu almamış kişilere öncelik verilecektir.
  • Son beş yılda Amerika Birleşik Devletleri’nde kapsamlı ve sürekli akademik faaliyetlerde bulunmuş başvuru sahipleri programa dahil edilmez.

Son Başvuru Tarihi: Başvuru sahiplerinin bir “Başvuru Paketi” hazırlaması ve Komisyonumuz’un Ankara Merkez Ofisi’ne elden ya da posta yoluyla ulaştırması gerekir.

Elden ulaştıracaklar: Başvuru Paketi’nin en geç 27 Şubat 2017 Pazartesi günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’a kadar elden iletilmesi gerekir.

Posta ile ulaştıracaklar: En geç 27 Şubat 2017 tarihinde kargoya vererek 1 Mart 2017 Çarşamba gününe kadar Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaştırılması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 1 Mart 2017 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvuru Paketi’ne Eklenmesi Gereken Belgeler

1. Doldurulmuş Online Fulbright Visiting Scholar Başvuru Formu

Ön soruların 3.’sünde program türünü “Scholar-in-Residence Program” olarak belirtmeniz gerekmektedir. Bu işaretlemeyi yapmanız, Fulbright başvuru formunun daha kısa bir halini doldurmanızı sağlayacaktır. Formu kaydedip devam ettiğinizde, online başvuru formunun sadece 1., 2. ve 4. sayfalarını doldurmanız yeterlidir.

Online sistem yoluyla bu başvuruyu “submit” ettikten sonra, başvuru formunun bir çıktısı başvuru paketine eklenmelidir.

2. İngilizce Özgeçmiş/CV

Bu belgeyi online olarak yüklemeniz gerekmektedir.

3. Akademisyen ve kendisine eşlik edecek “dependent” kişiler için pasaport biyo-veri sayfaları

Bu belgeleri online olarak yüklemeniz gerekmektedir.

4. Aday adına iki referans mektubu

Başvuru sahipleri, iki adet İngilizce referans mektubu sağlamalıdır. Bu mektuplar iki şekilde sunulabilir:

Elektronik Referans Mektubu: Online başvuru sistemi aracılığıyla internet üzerinden referans verecek kişi tarafından hazırlanacak olan mektuptur. Sisteme referans verecek kişinin e-posta adresi kayıt edildiğinde doldurulması gereken mektup otomatik olarak o kişiye gönderilecektir.

Elden Alınan Referans Mektubu: Referans mektuplarını elden alıp başvuru paketiniz ile beraber gönderebilirsiniz. Elden alınan referans mektubu formunu indirmek için tıklayınız. Mektuplar kapalı zarfta ve zarfın kapandığı kısım formu dolduran kişi tarafından imzalı olarak gönderilmelidir.

5. Onaylı diploma kopyası

Tamamladığınız son dereceye ait, tercihen İngilizce, diplomanın onaylı bir kopyasını ekleyiniz.

6. TOEFL veya IELTS sonuç belgesinin fotokopisi

İngilizce’de yetkin olmak şarttır ve TOEFL iBT sınavında en az 75 puan ve IELTS Akademik sınavında en az 6 puan alarak kanıtlanmalıdır. Test sonucu belgelerinin geçerliliğine ilişkin bir yıl sınırlaması yoktur fakat 2005 yılından önceki sınavlar kabul edilmeyecektir. Eğitimini ABD veya Birleşik Krallık’ta tamamlamış ve/veya genel öğretim dili İngilizce olan üniversitelerde çalışan akademisyenlerin bir sınav sonucu belgesi göndermesine gerek yoktur.

TOEFL iBT kurum kodu: B126

IELTS sonucunuzu iletmek için “IELTS Recognising Organisations” listesinden Komisyonumuzu seçebilirsiniz.

7. Çalıştığınız kurumdan izin belgesi

Bursa başvuran adayların, bursu kazandıklarında izinli sayılacaklarına ilişkin bağlı oldukları kurumdan alacakları izin belgesi gerekmektedir.

8. Fotoğraf

Bir adet, yeni çekilmiş, arkasına adayın adı-soyadı yazılmış vesikalık fotoğraf olmalıdır.

Programa başvurmayı düşünüyorsanız, online başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz:

https://apply.embark.com/student/fulbright/scholars/30/

Başvuru sürecinizi tamamlamadan önce, başvurunuzun yeterliliği ile ilgili sorularınız hakkında Eğitim Danışmanlığı Birimimiz ile görüşmenizi öneriyoruz (advising@fulbright.org.tr veya fulb-ist@fulbright.org.tr).