Logo Text

Nasıl Başvurabilirim?

Burs Başvuru Dönemi Kapanmıştır
Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Bursu’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. 8 Eylül 2017’ye kadar olan evrak teslim süresi dolmuş ve 2018-2019 akademik yılı için başvuru dönemi kapanmıştır.

Aşağıda yer alan koşullar sadece bilgilendirme amaçlıdır. 2019-2020 akademik yılı burs duyurusu güncellemeleri için lütfen web sayfamızı takip ediniz.

Son Başvuru Tarihi: 2018-2019 akademik yılı FLTA Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.

Elden ulaştıracaklar: En geç 8 Eylül 2017 Cuma günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’ye kadar elden iletmeniz gerekmektedir.

Posta ile ulaştıracaklar: En geç 11 Eylül 2017 Pazartesi günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaşacak şekilde 8 Eylül 2017 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 11 Eylül 2017 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Başvuru Paketinize eklenmek üzere sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

Başvuru paketinize eklemeniz gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir:

Adayların, öncelikle Embark sisteminde hesap oluşturmaları ve online başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

1. Başvuru Formu: FLTA Programı’na başvuru formu online sistemden doldurulmaktadır.“Başvuru” butonundan erişebileceğiniz online başvuru sisteminde, “Create an Account” seçilerek geçerli bir e-posta adresi ile şifre belirlemek ve sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Bu sisteme farklı zamanlarda giriş yapıp formu güncellemek mümkündür.
Başvuru online sistemden gönderildikten sonra başvuru formunun çıktısı alınıp aşağıdaki belgeler ile beraber başvuru paketinin tamamının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Ankara Merkez Ofisi’ne gönderilmesi gerekmektedir. Bu pakete eklemeniz gereken diğer belgeler aşağıda belirtilmiştir:

2. Diploma/Öğrenci Belgesi ve Transkript: Lisans ve başvuran aday için geçerli ise lisansüstü öğrenimi süresince alınan dersler, notlar ve not ortalamasını açık şekilde gösterir transkript belgesi ve diploma/öğrenci belgesi gerekmektedir. Transkript ve diploma/öğrenci belgesi okuldan onaylı ve İngilizce’ye çevrilmiş olmalıdır. Transkriptte belirtilen not ortalamasının 4,00 veya 100 üzerinden kaça denk geldiği açıkça belirtilmelidir.

3. İzin Belgesi: Bursa başvuran ve bir kurumda çalışan adayların, başvurularında sakınca olmadığını ve bursu kazandıklarında çalışmakta oldukları kurum tarafından izinli sayılacaklarını belirten resmi onaylı izin belgesi gerekmektedir.

4. Referans mektupları: 3 adet İngilizce referans mektubu iletilmesi gerekmektedir. Referans mektupları iki şekilde sunulabilir:

  • Elektronik Referans Mektubu: Embark başvuru sistemi aracılığıyla internet üzerinden referans verecek kişi tarafından hazırlanacak olan mektuptur. Sisteme referans verecek kişinin e-posta adresi kayıt edildiğinde doldurulması gereken mektup otomatik olarak o kişiye gönderilecektir.
  • Elden Alınan Referans Mektubu: Referans mektuplarını elden alıp başvuru paketiniz ile beraber gönderebilirsiniz. Elden alınan referans mektubu formunu indirmek için tıklayınız. Mektuplar kapalı zarfta ve zarfın kapandığı kısım formu dolduran kişi tarafından imzalı olarak gönderilmelidir.

Bunların dışında bir formatta hazırlanmış referans mektupları FLTA Programına başvuruda hiçbir şekilde kullanılamaz.

E-posta veya faks ile gönderilen referans mektupları kabul edilmemektedir. Eksik sayıda referans mektubu gönderen kişilerin başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

5. TOEFL iBT veya IELTS Akademik Sınav Sonuç Belgesi: Geçerli bir sınav sonuç belgesinin fotokopisi başvuru belgelerine eklenmelidir.

6. Pedagojik formasyon belgesinin onaylı fotokopisi veya bu eğitime başlandığını ve bu eğitimin en geç Haziran 2018’de tamamlanacağını belirten resmi yazı eklenmelidir.

7. Nüfus cüzdanı: Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi gereklidir.

8. Fotoğraf: 1 adet, yeni çekilmiş, arkasına adayın adı-soyadı yazılmış vesikalık fotoğraf olmalıdır.

ÖNEMLİ: 8 Eylül 2017 tarihinde, yukarıda belirtilen belgelerden eksikleri olan veya kriterleri karşılamayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvuru ile ilgili olarak Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonuna verilen hiçbir evrak iade edilmez.

Başvurunuzu eksiksiz yaptığınızdan emin olmak için buradan Evrak Kontrol Listesini indiriniz.