Logo Text

Sıkça Sorulan Sorular

Son Başvuru Tarihi

05.09.2018

1. Bursun süresi ne kadardır?
Bursun süresi 9 aydır.

2. Bursun miktarı ne kadardır? FLTA Bursu tüm masraflarımı karşılıyor mu? 
Gidilen eyalete göre bursiyerlere yapılan aylık burs ödemesi miktarı değişmektedir. Burs, sağlık sigortası, Fulbright yıl ortası toplantı (“enrichment” conference) masrafları, kalacak yer, yaşam giderleri ve gidiş-dönüş yol masraflarını karşılamaktadır.

3. Burs süresince nerede kalacağım?
Üniversitesine bağlı olarak yurt veya ev seçenekleri olmakla beraber, çoğunlukla bursiyerler kalacak yerleri kendileri ayarlamak durumundadırlar, ancak kampüse yakın olmaları istenmektedir. Üniversite yurtlarında kalmak veya ev kiralamak gibi farklı seçenekler değerlendirilebilir.

4. Eşimi ve çocuğumu yanımda götürebilir miyim?
Program kuralı gereği eş ve çocuklarınızı “dependent” olarak götürmeniz mümkün değildir. Eşiniz ve çocuğunuz sizi ancak turist vizesi alarak tatillerde ziyaret edebilirler.

5. Program bitiminde Fulbright Öğrenci Burs Programı’na başvuruda bulunabilir miyim?
FLTA Programınız sona erdikten sonra Fulbright Öğrenci Burs Programı’na başvurabilirsiniz. Ancak J-1 vizesi kuralı gereği FLTA Programınızın bitiminden sonra Türkiye’ye dönüp iki sene ikamet etmeniz gerekmektedir.

6. Amerika’da tatil olduğu zamanlarda Türkiye’ye gelebilir miyim?
Acil bir durum söz konusu olmadığı sürece, tatil zamanlarında da Amerika’da kalmanız gerekmektedir.

7. Bursa başvuru aşamasında istenen asgari not ortalaması şartı var mı?
Başvuru şartları arasında asgari not ortalaması şartı yoktur, ancak not dökümünüzü (transkript) başvuru paketinize eklemelisiniz.

8. Bursu kazandığım takdirde gideceğim üniversiteyi seçebiliyor muyum?
Hayır. Gideceğiniz üniversiteler Program yetkilileri tarafından belirlenmektedir. Önceki akademik yıllarda programa ev sahipliği yapmış üniversitelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

9. Üniversiteden yeni mezun oldum ve son başvuru tarihinde bir kurumda çalışmıyorum. Bu durum bursa başvurumu engeller mi?
Hayır, bu durum başvurunuzu engellemeyecektir.