Türkiye'deki Üniversiteler

Türkiye'deki Üniversiteler

Türkiye’de devlet ve vakıf üniversiteleri olmak üzere iki çeşit üniversite vardır. Bütün üniversiteler Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından akredite edilir. 2013 yılı Ağustos ayı itibarı ile devlet üniversitelerinin sayısı 104, vakıf üniversitelerinin sayısı ise 71’tir. Ağustos 2012’de çıkartılan bir yasa ile, ikinci öğretim programlarına kayıtlı öğrenciler haricinde devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilerinden katkı payı alınmamasına karar verilmiştir.

Vakıf üniversiteleri, doğrudan devlete bağlı olmayan, bir vakıf tarafından özerk olarak işletilen, ücretli üniversitelerdir. Vakıf üniversitelerinin çoğunda hem lisans hem de lisansüstü programlar vardır. Bazı vakıf üniversiteleri Mühendislik ve Tıp programlarındaki başarılarıyla bilinir. Vakıf üniversitelerinin bazılarının eğitim dili İngilizcedir. Çoğu vakıf üniversitesinde yabancı dil yeterliliği olmayan öğrencilere yönelik İngilizce hazırlık sınıfları vardır.

Türk Eğitim Sistemi hakkında daha detaylı bilgi almak için Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan bilgi broşürüne buradan ulaşabilirsiniz.

İllerdeki üniversiteleri görmek için harita üzerinde istediğiniz ilin üzerine tıklayarak o ildeki üniversiteleri görebilirsiniz.